Közérdekű felhívás
Felhívás!
A devizás perekben hivatkozzatok arra, hogy a DH-1 Kúria, DH-2 Elszámolási, DH-3 Forintosítási törvények, és a Kúriai Jogegységi határozatok nem vonatkoznak a “devizahitelekre”. Azok egy olyan kölcsönszerződésre vonatkoznak, ahol számolni kell az árfolyamkockázattal, vagyis forex trade-l, mert a Magyarországon bevezetett devizás kölcsönszerződéseknél, nem árfolyamkockázat van, hanem havi három egyes kötésben (mint tippmix) végrehajtott – szerencse elemeket tartalmazó – kimenetelre történő fogadás.
Erre a tényállásra a Ptk. 204. § (1) a.) és b.) pontjait kell alkalmazni: a bank bírósági úton sem a kamatot, sem az extraprofitot, sőt még a kölcsönbe átadott adósságot sem tudja érvényesíteni.
Ugyanis a bank a kölcsönt a szerződésben rögzített kimenetelre történő fogadásban való részvételre adta, feltételül szabta, melyre állami engedéllyel nem rendelkezett.
Nyilvánvaló volt a szándék, hogy olyan életfeltételek közzé kényszerítsen, hogy az a “devizahiteles” csoport kipusztulásához vezessen, ahol nem szükséges egyetlen embernek sem meghalnia, csak elegendő ahhoz a feltételt biztosítani. Természetesen erről nem tájékoztatta, a hitelfelvevőket, a tudtuk és hozzájárulásuk nélkül tette!
Hogy érthető legyen:
1./ Devizakölcsönnél vannak kockázati elemek: Idegen pénznemben veszik fel, idegen pénznemben számolják, és idegen pénznemben kell visszafizetni. Azért van benne kockázati elem, mert a jövedelmem hazai pénznemben érkezik (forint) és kockázatos, hogy milyen áron tudom beszerezni az idegen pénznemet, hogy törleszthessem az adósságot.
2./ Kevert pénznemű kölcsönnél, azaz a devizában nyilvántartott és számolt kölcsönöknél, szerencse elemek vannak. Hazai pénznemben adják, idegen pénznemben tartják nyilván, idegen pénznemben számolják (ami nem más, mint kimenetelre történő fogadás). Mintha az idegen pénznem árfolyamára fogadnánk, de valójában nincs megadva az esemény, amire fogadni kell, hanem csupán az idegen pénznem árfolyama a tétszorzó, (vagyis az odds). Teljesen a fogadótól és szervezőtől független esemény bekövetkezése adja a szorzót, amit a záró egyenlegnél, a kamattartalomnál, és a befizetett törlesztő részletnél alkalmaznak egyes kötésként, minden egyenleg számításnál, ami akár 1080 fogadást is jelenthet a 20-25 éves futamidő alatt.
3./ A forinthitel, sem kockázati, sem szerencseelemeket nem tartalmaz, mert kiszámítható, akár 30 évre (360 hónapra) előre. Hazai pénznemben adják, hazaiban tartják nyilván, és számolják, és hazai pénznemben kell fizetni. Az átkos szocializmusban ilyen hiteleket adtak, 2-3 % kamatra.